مجله پلاس رنکس

چطور استعداد کودکم را کشف کنم؟

کودکان

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و آگاهی بیشتر والدین نسبت به گذشته، همه والدین با وسواس بیشتری در رابط با آینده کودکان خود تصمیم گیری می کنند و یکی از دغدغه های فکری والدین کشف زود هنگام استعداد فرزندشان می باشد تا کودک خود را با توجه به علایق و استعدادی که دارد در مسیر درست و علایق اش قرار دهند.

به همین منظور در این مقاله می خواهیم به مواردی که می تواند والدین را در این مسیر راهنمایی کند بپردازیم.

در زیر به مواردی که باعث می شود متوجه نبوغ کودک خود شوید می پردازیم.

 

استفاده از کلمات بزرگترها

بعضی از کودکان ممکن است با وجود سن کم خود از کلماتی مانند ازدواج، تورم، دلار، اوضاع نابسامان و … صحبت کنند. دلیل استفاده کودکان از این اصطلاحات آن است که کودک به جزئیات اطرافش بیشتر توجه می کند و فقط در عالم کودکی خود به سر نمی برد. این دسته از کودکان با وجود درک این اصطلاحات و به کار بردنشان، نشان می دهند که آمادگی بسیار بالاتری از همنوعان خود در یادگیری موارد دیگر باشند که والدین باید متوجه این موضوع باشند و از این هوش کودک خود در جای درست استفاده کنند.

 

تغییر قوانین ها

اگر با کودک خود در حال بازی مانند مار و پله، دوز بازی و … هستید و تمایل نشان می دهد که به سبک او بازی کنید و نه با توجه به قانونی که بازی برای خود دارد، این یک نشانه بزرگ از نبوغ کودک شماست. وقتی ذهن کودک شما بتواند ساختار شکنی کند و قوانین جدیدی را وضع کند، قطعا او می تواند در بسیاری از موارد دیگر خلاق باشد و با تغییر قوانین موجود، اقدام به تغییرات کاربردی در سایر مسائل و بهبود آنها شود. اگر توجه کنید تمام دنیای اطراف ما با توجه به افرادی که قوانین را تغییر داده اند متحول شده است. اگر همه مردم از قانون رفت و آمد با اسب استفاده می کردند، هرگز آقای هنری فورد اولین کالسکه متحرک خود را نمی ساخت و تا ابد مردم به جای استفاده از لامپ، زیر نور شمع یا فانوس به سر می بردند.

 

علاقه نشان دادن به مواردی که متناسب سن او نیست

در حالت عادی تمامی کودکان به اسباب بازی و وسایلی که سرگرمشان کند علاقه نشان می دهند. و کمتر پیش می آید که کودکی از یک فازمتر، یک مدار الکتریکی و یا سیلندر افتاده در گوشه حیاط خوششان بیاید. اگر کودک شما به چیزی که متناسب با سن او نیست علاقه نشان می دهد و دوست دارد با آن ور برود، این علاقه را سرکوب نکنید. در همه این رفتارهای کودک شما، استعدادهایی نهفته است که شما می بایست آن را کشف کنید.

 

بیش از اندازه سوال پرسیدن

این عادت در حالت کلی شامل تمامی کودکان می شود که دوست دارند در مورد دنیای ناشناخته بیشتر بدانند و مدام در حال سوال پرسیدن هستند. اما کودکانی هستند که با طرح سوالهایی ممکن است که شما را به شگفت بیاورند. در این موارد عصبانی نشوید و کاملا مطمعن شوید که کودک شما واقعا یک نابغه هست. برای مثال ممکن است کودک شما سوالاتی عجیب در مورد سیارات، نور، قوانین فیزیک و … بپرسند که حتی خودتان هم جوابش را ندانید. اینکه کودک شما توانسته است تا این اندازه ذهنش را پرواز بدهد که به این سوالات برسد، این نشان از ذهن نبوغ کودک شما می باشد و توصیه می شود که حتما در این سن، هر یک از مواردی که به آنها اشاره شدند و در کودک شما یافت شد، حتما از آن استقبال کنید و کودک خود را در همان زمینه بیشتر پرورش دهید تا نبوغ خود را شکوفا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

آواتار موبایل
Main Menu x
X
آیا تمایل دارید هنگام انتشار مقالات جدید به شما اطلاع داده شود؟
ردکردن
اعلان ها را مجاز کنید