مجله پلاس رنکس

روانشناسی باور و ارتباط آن با موفقیت

روانشناسی باور و موفقیت

در این مقاله می خواهیم به یک موضوع بسیار با اهمیت در رابط با سیستم باورها و نقش آن در موفقیت صحبت کنیم. روانشناسی باور چیست و ارتباط آن با موفقیت چگونه است.

ابتدا به این مورد که باور چیست بپردازیم:

باور یعنی چیزی که ما بدون هیچ مخالفتی از لحاظ ذهنی آن را قبول و باور داشته باشیم. به فرض مثال شما کاملا باور دارید که می توانید مطالب فارسی را بخوانید و هیچ نگرانی از اینکه یک کتاب به زبان فارسی در دست بگیرید و آن را بخوانید ندارید.

 

حال نقش باورها در به انجام رساندن یک رسالت یا کار برای رسیدن به موفقیت.

خیلی از افراد اقدام به انجام کاری که می خواهند در آن حوزه فعالیت کنند نمی کنند و دلیل آن هم این است که باور ندارند که از پس آن کار بر می آیند یا خیر. باور ندارند که اصلا این کار ممکن است با این شرایط جواب بدهد یا خیر. و همین عدم باور داشتن، آنها را سر خورده از انجام فعالیت باز میدارد.

حال تصور کنید فردی را که به خودش باور و ایمان دارد که در انجام دادن یک کاری، همتا ندارد و مطمعن است که از پس آن کار بر می آید. این شخص باور دارد که کاری را که می خواهد انجام دهد، طرفداران زیادی پیدا خواهد کرد و در نتیجه موفقیت بزرگی نیز عایدش می شود.

 

حال به هر دوی این دو نفر نگاهی بیاندازید و آینده اشان را پیش بینی کنید.

تا اینجا ممکن است که این سوال پیش بیاید که خوب من خیلی تمایل دارم که فلان کار را انجام دهم و اما باورم نسبت به انجام رساندنش ضعیف است، باید چکاری را انجام دهم.

جواب به اینگونه افراد این است که هیچ راهی برای موفق شدن در آن حوزه وجود ندارد مگر اینکه قبل از شروع آن کار این باور را در خود ایجاد کرد که اگر آن کار را انجام دهم، سنگ تمام می گذارم.

اما برگردیم به اینکه چطور باور را در خود بسازیم.

 

نحوه شکل گیری باورها

باور ایجاد کردن یک دکمه یا آمپول نیست که با خوردن و یا تزریق آن، باور ساخته شود. برای ایجاد باور، شما هیچ راهی ندارید جز اینکه آن مسئله را برای ذهنتان منطقی کنید. برای منطقی کردن کافیست که از روش زیر استفاده کنید.

فرض کنید که شما می خواهید پیاده مسیری بسیار طولانی مثلا هزار کیلومتری را بپیماید. اما باور ندارید که می توانید این کار را انجام دهید. ذهن شما نسبت به این موضوع ممکن است که مقاومت نشان دهد. و تمام عدم باور ما از ذهن ما نشئت می گیرند. برای چاره سازی این باور پس نیاز هست که دوباره برگردیم به ذهنمان و همان را درمان کنیم. درمان ذهن در برابر این عدم باور پذیری، منطقی کردن آن از طریق الگوهای قبلی می باشد. شما باید این موضوع را به صورت منطقی برای ذهنتان باور پذیر کنید تا ذهن از حالت ترمز دربیاید و شروع به اقدام کند.

برای اینکار می بایست که بگردید و افرادی که قبل از شما اینکار را انجام داده اند را پیدا کنید و آن را با خودتان بارها مرور کنید که این افراد با همین توانایی های جسمی مشابه شما این کار را خیلی وقت پیش تر انجام داده اند، پس من هم می توانم اینکار را انجام دهم.

تکرار این موضوع و جلوی چشم بودن این افراد، به راحتی مقاومت ذهنی شما را می شکند و ذهن شما را از انجام کار باز نمی دارد.

برای اینکه قدرت باور پذیریتان بالا برود نیم نگاهی هم به افرادی داشته باشید که وقتی می خواسته اند کاری را بکنند که الگوی قبلی نداشته اند، به خودشان گفته اند که اشکالی ندارد، من قرار است که اولین نفری باشم که این کار را انجام می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

آواتار موبایل
Main Menu x
X
آیا تمایل دارید هنگام انتشار مقالات جدید به شما اطلاع داده شود؟
ردکردن
اعلان ها را مجاز کنید